Znakomite spotkanie z Ireną Lasotą w Barze Wieniawa na temat Rosji i Państwa Islamskiego

3 marca 2015

Za nami odczyt Ireny Lasoty pt.: Cywilizacja Barbarzyństwa: Rosja i Państwo Islamskie. Spotkanie, mimo domowej i kominowej wręcz atmosfery lokalu, tryskało erudycją i autentyczną wymianą poglądów. Poziom narzucony przez znakomitego gościa, zresztą byłego wykładowcę Yale University oraz Temple University, podtrzymali mieszkańcy Podbeskidzia, młodsi i nieco starsi wiekiem, żywo włączając się w wymianę poglądów.

Odczyt rozpoczął się od krótkiej prezentacji gościa, zresztą o niezwykle barwnym i bogatym życiorysie.
Pretekstem odczytu była polemika Lasoty z redaktorem naczelnym „Plusa-Minusa” Dominikiem Zdortem (Zob. artykuł, ripostę i odpowiedź).
Bazując na swoim doświadczeniu, nabytym w trakcie podróży do Iraku, Turcji, Czeczenii czy Azerbejdżanu, rysowała przed uczestnikami spotkania niezwykle skomplikowany obraz świata islamu. Niejednoznaczny, nieobliczalny, nie przystający do naszych kanonów myślenia. Z kolei bazując na wiedzy sowietologicznej, wskazała na cechy łączące współczesny terroryzm z bolszewizmem, a bolszewizm z putinizmem.
Warto podkreśli jeden pogląd Ireny Lasoty, która sprzeciwia się autorytatywnemu rysowaniu granic między cywilizacjami: turańską, łacińską, islamską itd. W jednym człowieku mogą występować symptomy różnych cywilizacji. Dopiero ich „procentowy” udział może powiedzieć coś więcej. Jednakże „barbarzyństwo” jest cechą uniwersalną, i „barbarzyńcą” może się stać każdy.

Zobacz wywiad nakręcony przez TV Bielsko po spotkaniu.

Dodaj komentarz