Prawica, lewica a rewolucja protestancka

19 czerwca 2016

Joseph de Maistre, jeden z najwybitniejszych francuskich myślicieli reakcyjnych doby Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789-1799-1815), określił kiedyś ową rewolucję, jako swoistą schizmę bytu. Schizma ta polegać miała na powstaniu, w wyniku ówczesnych wydarzeń rewolucyjnych, anty-rzeczywistości, zupełnie nowej konstrukcji społeczno-politycznej świata, opartej na całkowitej negacji natury świata i człowieka. Świat rewolucyjny miał być swoistą antytezą normalności, laboratoryjnym nowotworem wypreparowanym z kulawego ludzkiego intelektu, wyalienowanego z doświadczenia Boga i jego praw moralno-naturalnych. (więcej…)

Niezatapialni

1 października 2014

W połowie września w warszawskich Złotych Tarasach bawiła Britney Spears, styrana życiem gwiazda muzyki pop. Wywołała euforię, zwłaszcza wśród polskich naśladowczyń zakochanych w zachodnich wzorcach oraz w grupie tzw. „szafiarek”, blogerek komentujących i promujących modne, kobiece ubiory. Wątpliwe, by fanki te faktycznie marzyły kiedykolwiek, by poznać „prawdziwą” Britney. Raczej o tym, żeby się o Britney otrzeć, przykleić do niej, powielić lub powtórzyć jej sukces. Nikogo „prawdziwa” Britney nie interesuje, nikt jej nie zna. Pewno nikt też nikt jej za bardzo nie lubi. Britney Spears to od zera stworzony medialny produkt, niezatapialny i siłą rozpędu przynoszący profity. (więcej…)

Symboliczny czerwiec

7 sierpnia 2014

W trakcie obchodów 25. rocznicy „wyborów czerwcowych” w Polsce, mieliśmy tak wiele symboli, do tego tak ze sobą sprzecznych, że same obchody urosną z pewnością do rangi symbolu. Symbolu bezwstydu i hipokryzji lub zowiąc go bardziej technokratycznie, zwycięstwa propagandy nad rzeczywistością. (więcej…)

Grand Prix na zachętę

19 maja 2014

Nie zaskoczę oryginalnością tematu. Tekst będzie o „kobiecie z brodą”, innymi słowy babo-chłopie, który ostatnio zawojował na scenie muzycznej Europę. Intuicja podpowiedziała mi, że impreza w Kopenhadze będzie częścią znacznie większego przedstawienia. I nie zawiodła. (więcej…)

Wrażliwość Zbigniewa Romaszewskiego

28 lutego 2014

13 lutego zmarł Zbigniew Romaszewski. Społeczeństwo kojarzy byłego senatora PiS z opozycją lat 70., Radiem „Solidarność” oraz krytyką przemian systemowych PRL. Krótko mówiąc – z aktywnością polityczną. Na każdym jednak szczeblu swej działalności, zarówno w KOR, w podziemnej „Solidarności” i w parlamencie, Romaszewski był przede wszystkim aktywistą na rzecz praw człowieka. (więcej…)

Reakcyjne karły w kinie

24 lutego 2014

Zainspirowany niedawnym blogowym tekstem księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dotyczącym filmu Kazimierza Kutza pt. „Znikąd donikąd” postanowiłem zobaczyć ów obraz. Z rozpędu obejrzałem też kilka innych o podobnej treści i podobnym przesłaniu. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie poznawcze, szczególnie dla historyka. (więcej…)

Hucpa przy Kisielu

15 lutego 2014

19 stycznia br. zostały rozdane „Nagrody Kisiela”, wśród tegorocznych laureatów znalazł się przedsiębiorca Dariusz Miłek oraz: wybitny przedstawiciel myśli konserwatywno-liberalnej Adam Michnik i rasowy wolnorynkowiec Jacek Rostowski. (więcej…)

Strona 1 z 11