„Problemy” infantki Krystyny

20 stycznia 2014

W początkach XXI wieku monarchie europejskie znajdują się w kryzysie. To zdanie to taki mały żart. Bo jakież mamy obecnie monarchie? W zasadzie jest ich kilka,
a zarazem tak jakby ich nie było.

Mają charakter reprezentacyjny, postrzegane są jako relikt przeszłości, są ładnym opakowaniem dla przepełnionych troską o lud, demokratycznych polityków. Obecni królowie oraz książęta od czasu do czasu gdzieś się pokażą, przetną wstęgę, założą fundację charytatywną. Poza tym żyją na godnym poziomie, a niedostatki materialne są im obce.Cóż więcej chcieć. Jak się jednak okazuje – jeszcze wyższego poziomu życia.

Sprawa Baska

Od około dwóch lat hiszpański wymiar sprawiedliwości „dręczy” córkę króla Jana Karola I Bourbona, Krystynę księżnę Palma de Mallorca, siódmą w kolejności w linii sukcesyjnej do hiszpańskiej korony. Sprawa powiązana jest z zarzutami wobec męża księżnej.

Wymiar sprawiedliwości zarzuca mężowi księżnej, niejakiemu Iñakiemu Urdangarinowi, że zdefraudował z kasy państwa co najmniej 6 mln euro. Książę Iñaki to były piłkarz ręczny, z pochodzenia Bask, a przed ożenkiem z córką króla nie posiadał w swych żyłach błękitnej krwi.

Zarzuty

Co zatem zarzuca sąd jego żonie? Otóż księżna Krystyna zasiadała w zarządzie jego firm oraz była współwłaścicielką jednej z nich.Ponoć podpisywała wiele dokumentów, które zostały sporządzone bezprawnie. Dodatkowo miała też wydawać firmowe pieniądze na cele prywatne, na przykład remont swojej willi, zaś a jej służba domowa okazała się być zatrudniona w firmie jej męża.Na początku marca księżna ma pojawić się w sądzie.Nie jest to jednak pewne, ponieważ przez ostanie dwa lata udawało się księżnej unikać takich sądowych konfrontacji.

Kondycja monarchii

Sprawa pokazuje, że zagrożony jest wizerunek społeczny rodu panującego. Sama monarchia zagrożona jest mniej, choć według najnowszych badań obecny ustrój popiera tylko 49 procent ankietowanych.Spada też poparcie dla samego króla Jana Karola. Sytuację może poprawić zmiana panującego i objęcie tronu przez królewskiego syna, księcia Asturii Filipa.

Dodatkowo nastroje antymonarchistyczne w społeczeństwie potęguje kryzys ekonomiczny, bezrobocie rzędu 26 procent oraz postępujący rozwój wszelkich ideologii lewicowych, kosztem postaw konserwatywnych. Sytuacji nie sprzyja również postawa obecnego, rzekomo prawicowego rządu Partii Ludowej, który nie radzi sobie z uzdrawianiem gospodarki Hiszpanii.

Szymon Pilarz
Autor jest absolwentem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2010 pracował jako analityk w Kancelarii Prezydenta RP.

Dodaj komentarz