Pierwsza debata

5 sierpnia 2015

Zbliża się pierwsza republikańska debata. Kontrowersje wzbudził sposób wyłonienia jej uczestników przez stację FOX News. Będzie ich 10, kiedy kandydatów jest 17. O tym, kto będzie dyskutantem głównego show we czwartek zadecydowały sondaże. Poza główną stawką znalazły się takie nazwiska, jak Ricka Santorum, Lindsey’a Grahama i Ricka Perry’ego. Szczególnie rozżalony jest Santorum, który w 2012 r. wygrał w prawyborach aż w 11 stanach.

Krytyka ze strony polityków spadła przede wszystkim na Republican National Committee, który nie dopilnował wespół ze FOX News, aby wyborcy mogli ujrzeć wszystkich swych faworytów. W obecnych prawyborach stawka kandydatów jest olbrzymia, co powoduje duże rozdrobnienie poparcia procentowego. Z głównej debaty odpadli konkurenci, których od „przywileju” debatowania w głównym czasie antenowym dzielił punkt procentowy… Kandydatów, którzy „odpadli” czeka debata pocieszenia. Obydwie odbędą się w Quicken Loans Arena w Cleveland, w stanie Ohio.

W ostatnim sondażu dla FOX News, wśród republikanów, prowadzi Donald Trump z 26%. Tuż za nim kroczy Jeb Bush z 12%. Dalej plasują się: Scott Walker (10,2%, Mike Huckabee (6,6%), Ben Carson (5,8%), Ted Cruz (5,4%), Marco Rubio (5,4%), Rand Paul (4,8%), Chris Christie (3,4%) i John Kasich (3,2%), Rick Perry (1,8%), Rick Santorum (1,4%), Bobby Jindal (1,4%), Carly Fiorina (1,3%), Lindsey Graham (0,7%), George Pataki (0,6%) oraz Jim Gilmore (0,2%). Dla republikanów, nie było jeszcze takich wyborów, jak te, z taką liczbą kandydatów, z tak wielu regionów USA i o tak różnych poglądach i doświadczeniach.

WAP

Dodaj komentarz