Jaka jest polityka zagraniczna Trumpa?

4 lipca 2017
Źródło: http://www.zerohedge.com

Obserwując amerykańską scenę polityczną z odległości, wielu z nas odnosi się wrażenie, że jest ona spójna. Amerykańskie imperium, ponieważ jest imperium, musi działać „tip-top”. Amerykańskie administracje przechodzą po wyborach łagodne „fazy przejściowe”, nad kampanijnymi animozjami wygrywa interes państwa, zaś wyborcy z łatwością uznają zwycięstwo niechcianego kandydata, a jego samego za „swojego prezydenta”. W uproszczeniu – tak było dotąd. Od ostatniej elekcji jesienią ubiegłego roku jest inaczej. (więcej…)

Ręce opadają

30 marca 2016
Źródło: www.fakt.pl

Czterdzieści mniej więcej lat temu zapisałam się do Amnesty International. Działałam w grupie koordynującej pomoc więźniom w Sowietach. Amnesty była jakoś tam lewicowa, ale przymykała na nas oczy. Niedługo potem założyliśmy wschodnio-europejską grupę koordynującą do której chciałam dołączyć Kubę, uważając, że ważniejsze są ustroje polityczne, niż granice geograficzne. Centrala nie tylko nie dała nam Kuby, ale stwierdziła, że nie mogę takiej grupy zakładać, bo sama pochodzę z rejonu komunistycznego. Wyjaśniło się, że chodzi o miejsce urodzenia, a nie miejsce odsiadywania kary, więc jako urodzona w kapitalistycznej Europie, grupę założyliśmy. (więcej…)

Islandzki ratunek

30 marca 2016
Źródło: www.kuzniawiary.profaith.pl

Mayer Amschel Rothschild powiedział kiedyś „Pozwólcie mi emitować i kontrolować pieniądze kraju, a ja nie dbam o to, kto tworzy jego prawa”. Zestawiając to stwierdzenie z praktyką, jaka ma miejsce w większości rozwiniętych gospodarek świata w tym Polski, oraz zapisami niekonstytucyjnego art. 220 ust. 2 Konstytucji III RP mówiącego o tym, iż ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa, oznacza to nawet „konieczność” zaciągania zobowiązań w bankach prywatnych. W konsekwencji są one już tak potężne, że mogą decydować o losach całych narodów. (więcej…)

Groźby na Twitterze

24 marca 2016
Źródło: fusion.net

Ameryka ma wiele zalet. Mało kto o tym pamięta, zwłaszcza gdy taki Raul Castro poucza publicznie prezydenta USA. Jedną z zalet mieszkańców USA jest to, że się nie obrażają. Mogą się gniewać, żachnąć, czy oburzyć, ale nie bardzo nawet wiedzą co to jest obrazić się, w sensie strzelić komus focha czy nadąć się. Jest oczywiście czasownik „to take offense”, ale w niczym nie oddaje on naszego wschodnio europejskiego  zwyczaju. (więcej…)

Zbiegi okoliczności

16 marca 2016
Barack Obama i Mika Brzezinski. Źródło: www.msnbc.com.

Czy zbieg okoliczności? 30 marca prezydent Andrzej Duda, w związku ze swoim udziałem w tzw „szczycie nuklearnym” będzie w Waszyngtonie. Sam szczyt, jak wszystkie szczyty polityczne, nie doprowadzi do niczego, najwyżej do potępienia Korei Północnej, ale prezydent Duda będzie miał możliwość uczestniczyć w różnych spotkaniach i prowadzić różne rozmowy na różnych szczeblach. Od co najmniej ponad pół roku nie było w stolicy USA widocznych gości z Polski, ani nie było spotkań publicznych na temat tego, co się dzieje w Polsce. (więcej…)

W domu spokojnej starości

10 lutego 2016

Okazuje się, że jednak wszystko może się zdarzyć. Piszę te słowa w wieczór prawyborów w stanie New Hampshire. Z jednej strony, jako obywatelce USA włosy stają mi dęba na myśl, że w listopadowych wyborach będę miała wybór między Donaldem Trumpem (farmazonem) i Bernie Sandersem (komunistą), z drugiej jednak strony, jako osoba okropnie ciekawska, cieszę się na myśl, że coś się będzie działo – bo nie sposób, żeby obie partie, republikańska i demokratyczna zgodziły się na wystawienie takich kandydatów w listopadowych wyborach. (więcej…)

Komitet Kontroli Demokracji

16 stycznia 2016
Źródło: www.radiobielsko.pl

Chciałoby się napisać cos nie o Polsce, ale na razie nie wychodzi. Ze wszystkich stron artykuły zdjęcia, dyskusje, zaniepokojeni znajomi (nie wszyscy, choć humor u wszystkich nie najlepszy). Nie-Polacy, mało zwykle Polską się interesujący, pytają o co chodzi, skąd ten nagły szum medialny i należy im odpowiadac jak najkrócej i jak najtreściwiej zarazem. Co wcale nie jest łatwe. Bardzo trudno o analogie z innymi krajami, bo poza dużo powolniejszą kampanią przeciwko FIDESZOwi i Victotowi Orbanowi na Węgrzech, w którą nie zaangażowała się taka ilość mediów, trudno znaleźć taki poziom jadu i histerii „w obronie zagrożonej demokracji”. (więcej…)

Muzułmanie zdobywają władzę w USA

26 grudnia 2015
Źródło: csmonitor.com

Niewielka amerykańska miejscowość o nazwie Hamtramck, położona w stanie Michigan, to dawny bastion polskości. Przed dekadami w 90% zamieszkiwali ją nasi rodacy. Nie przypadkowo więc to tutaj w kwietniu 1989 r. prezydent George H. W. Bush przedstawił swój „pakiet pomocowy” dla Polski, gotującej się do pierwszych, częściowo wolnych wyborów po 1939 r. „Pakiet”, który potem zyskał miano „mini-Planu Marshalla”, niesławnej operacji pozorowanego zabezpieczenia socjalnego „terapii szokowej” Jeffrey’a Sachsa. (więcej…)

Wojska lądowe w Syrii?

7 grudnia 2015
Boots on the ground 
William T. Russel

W kwestii zaangażowania wojskowego USA w Syrii oraz przeciwstawienia się ISIS za pomocą “boots on the ground” (wojsk lądowych), jestem rozdarty. Jako żołnierz, chciałbym chronić Amerykę i jej sojuszników przed tymi, którzy chcą zniszczyć naszą zachodnią cywilizację; chcę walczyć z wrogami wolności i upewnić się, że strzeżone są bezpieczeństwo i domy chrześcijan i mniejszości nie-muzułmańskich na Bliskim Wschodzie. Ale moje pragnienia, chęci i życzenia muszę pogodzić z faktem, że Ameryką kieruje przywódca bez żadnej jasnej wizji czy strategii. Nie da się ich natychmiast zrealizować Nie wziąłbym odpowiedzialności za życie i kończyny moich braci i sióstr w wojsku, bo nie widzę koherentnego politycznego celu lub zadania, jakie mieli być zrealizować. (więcej…)

Terror jako narzędzie prowadzenia polityki

29 listopada 2015
muslim militants

W świetle ostatnich wydarzeń w Paryżu nie sposób oderwać się od tematu imigrantów. Należy przypomnieć, że absurd z jakim mamy do czynienia, realia, która są obrazą dla zdrowego rozsądku są skutkiem dotychczasowej polityki rządów państw, podatnych na wpływy potężnych grup interesów. Organizacje takie jak ISIS nie biorą się znikąd. Nie są w stanie w tak krótkim czasie, bez pomocy tych właśnie potężnych grup interesów, na stworzenie potężnej struktury, będącej w stanie uderzyć w samo serce Europy Zachodniej. (więcej…)

Polityka historyczna i harem

25 listopada 2015
AfpcEGPl

W języku angielskim nie ma odpowiednika „polityki historycznej”. Jeśli więc ktoś będzie uprawiał polską politykę historyczną w Stanach Zjednoczonych, niech tego nie nazywa po imieniu. I lepiej nie rozpowiadać, że władze państwowe, to znaczy politycy, będą uprawiać historię i to za pośrednictwem artystów. Wymówką nie może być to, że wśród polityków są historycy, a nawet artyści. Po prostu w USA nikt tego nie zrozumie. Jest to kraj w którym nie ma i nigdy nie było ministerstwa kultury i gdzie antyamerykańscy, czy też antypaństwowi historycy wykładają na najlepszych uczelniach. (więcej…)

Strona 1 z 512345